Czy instalacja fotowoltaiczna faktycznie ma swoje ekonomiczne uzasadnienie?

Wszystkie niezbędne informacje dla obecnych lub przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych.
Awatar użytkownika
Mariusz
Administrator
Administrator
Posty: 18
Rejestracja: 30 lis 2020, 09:13
NAZWA FIRMY: Growatt Polska

Czy instalacja fotowoltaiczna faktycznie ma swoje ekonomiczne uzasadnienie?

Post autor: Mariusz » 03 gru 2020, 11:26

Obrazek

By przeanalizować opłacalność instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności należy zaznajomić się z aktualnie panującymi przepisami prawa.

Począwszy od dnia 1.07.2016r dla mikroinstalacji do 40kW zaczął obowiązywać system Prosumencki. Zakłada on traktowanie sieci elektroenergetycznej jako magazynu energii dla naszej instalacji fotowoltaicznej. Za taki magazyn zakład energetyczny pobiera „opłatę” w postaci prądu który nasza instalacji wyprodukuje i wyśle do sieci.. Wysokość tychże „opłat” uzależniona jest od wielkości instalacji i przedstawia się następująco:

Dla instalacji do 10kW zakład energetyczny rozlicza nadwyżkę produkcji w stosunku 1 : 0,8
Dla instalacji powyżej 10kW zakład energetyczny rozlicza nadwyżkę produkcji w stosunku 1 : 0,7

Co to właściwie oznacza?

Posłużmy się przykładem zakładając konsumpcję energii z fotowoltaiki w czasie rzeczywistym na poziomie 30% oraz rocznej produkcji 4200kWh.
4200kWh x 30% = 1260kWh 70% energii oddajemy do sieci i odbieramy w skali roku z opustem 80%
(4200kWh – 1260kWh) x 80% = 2352kWh Sumując powyższe, łączna energia za która nie zapłacimy a zatem staje się ona naszym zyskiem wyniesie – 3612kWh

Zakładając koszty energii elektrycznej na poziomie 0.65gr/kWh w skali roku jesteśmy w stanie zredukować rachunki za energię elektryczną o około 2348zł.

Oczywiście, dalej pozostaną koszty zakładu energetycznego w postaci opłat stałych oraz energii którą będziemy musieli pobrać poza opustami jednak dla naszego przypadku wyniosą one około (4200kWh – 3612kWh = 588kWh) 383zł w skali roku co daje około 32zł miesięcznie.

Wiemy już ile jesteśmy w stanie zyskać z instalacji fotowoltaicznej, brakuje nam tylko kosztów inwestycyjnych jakie musi ponieść.

Instalacja fotowoltaiczna w Polsce o mocy 4.2kW będzie kosztowała około 21 000zł brutto ( Koszt zakupu z montażem zakładając montaż instalacji na dachu budynku jednorodzinnego wynosi w Polsce około 5000zł brutto/1kWp).

Wykonując prostą kalkulację: 21000 / 2348 = 8,94 roku

Musimy oczywiście uwzględnić malejącą sprawność ogniw fotowoltaicznych, które najczęściej określane są na poziomie wydajności 80% po 25 latach. Oznacza to zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej w okresie około 10 lat.

Czy w takim instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Tak, jeśli wykorzystamy w instalacji produkty wysokiej jakości oraz uzasadnionym okresie gwarancji (zalecamy zakup inwerterów z dziesięcioletnią gwarancją producenta).
Polecamy zatem inwertery fotowoltaicznej marki Growatt New Energy posiadające dziesięcioletnią gwarancję dla zakresu mocy od 1-25kW

Na koniec jedna bardzo ważna informacja dotycząca bilansowania energii z zakładem energetycznym!
Energię zmagazynowaną w sieci elektroenergetycznej należy odebrać w przeciągu jednego roku. W sytuacji gdy nie odbierzemy tej energii przepada ona bezpowrotne. Biorąc powyższe pod uwagę oraz kierując się ekonomią, nie należy inwestować w instalację o zbyt dużej mocy.

Mamy nadzieję, iż temat opłacalności instalacji fotowoltaicznej wyczerpaliśmy w pełni. Niemniej jednak w przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
ODPOWIEDZ