Przegląd i dobór rejestratorów danych Growatt

Awatar użytkownika
Piotrek
Serwis
Serwis
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2020, 08:18
NAZWA FIRMY: Growatt Polska

Przegląd i dobór rejestratorów danych Growatt

Post autor: Piotrek » 22 gru 2020, 15:57

Falowniki Growatt w standardzie dostarczane są z rejestratorami danych umożliwiającymi połączenie urządzenia z internetem i zdalną zmianę ustawień falownika lub aktualizację jego oprogramowania.
Growatt oferuje 2 rodzaje rejestratorów (podłączane do złącza RS-232 lub USB), pracujące w trzech głównych rodzajach połączenia z siecią: Wi-Fi, Ethernet oraz GPRS.

Na zdjęciu poniżej znajdują się wszystkie dostępne rejestratory do falowników Growatt.
Od lewej rejestratory S i X typu GPRS, WiFi oraz Ethernet

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Seria "S" posiada złącze do instalacji w falowniku posiadającym port RS-232, seria "X" dostępna jest dla falowników wyposażonych w port USB. Samo urządzenie wewnątrz i jego konfiguracja są identyczne dla obu serii.

Aby poprawnie dobrać typ rejestratora do falownika trzeba rozpoznać wcześniej możliwości podłączenia sieci w miejscu instalacji elektrowni, nie będzie większego sensu w próbie komunikacji drogą radiową z falownikiem stojącym kilometr od najbliższego punktu dostępowego. Jednak monitoring zestawiony z wykorzystaniem sieci komórkowej w takim miejscu najprawdopodobniej będzie działał bez zarzutu.
Maksymalna odległość dla poszczególnych technologii to:

-dla WiFi to 120m w terenie otwartym lub ok. 30m w budynkach, należy jednak pamiętać, że beton, metal i woda znacznie ograniczają propagację fal radiowych i zmniejszają zasięg sieci (zwróć uwagę na łazienkę ;), jednak można łatwo sprawdzić czy urządzenie znajduje się w zasięgu sieci korzystając z telefonu lub laptopa.
-dla kabla Ethernetowego to 100m bez dodatkowych wzmacniaczy.
-dla technologii GPRS nie ma jednoznacznego wyznacznika odległości, jeśli rejestrator znajduje się w zasięgu sieci komórkowej, można zestawić połączenie z internetem korzystając z sieci danego operatora.

W ofercie znajduje się również urządzenie ShineLanBox, łączące zalety sieci radiowej i dostępu Ethernetowego. Urządzenie składa się z adaptera wpinanego do falownika (wygląda jak ShineWiFi) oraz małego urządzenia dostępowego podłączanego do sieci kablem Ethernetowym, a komunikującego się z adapterem w technologii radiowej. Dodatkowym atutem urządzenia jest obsługa przez jednego ShineLanBoxa do ośmiu rejestratorów, a co za tym idzie falowników, więc znajduje zastosowanie przy bardziej rozległych instalacjach i farmach.
ODPOWIEDZ